כפר סבא - 072-395-0412

כפר סבא – שר"פ + מגדל קניון כ"ס הירוקה, קומה 11

נתניה - 09-8848444

"בית גדי" – רח' חיים לבנון 1, נווה איתמר.

מה זה בקע מפשעתי?

בקע הינה תופעה אשר בה איבר חורג ממקומו הטבעי ומגיח בין הרקמות אל מקום אחר באופן לא רצוי. אמנם גם למבוגרים עלול להגרם בקע מפשעתי אך סיבותיו שונות וההתיחסות שונה לחלוטין.
כמו אצל מבוגרים שמות שונים לתופעה:בקע, הרניה, קילה,שבר, בקע מפשעתי אצל תינוקות וילדים הוא תופעה מולדת. לערך 3-4 אחוז מהיילודים נולדים עם בקע מפשעתי, רובם הגדול זכרים (פי 5 מנקבות) זהו למעשה ממצא שאריתי מהתקופה שלפני הלידה. אצל כל העוברים , במצב טבעי ותקין, שני סעיפים של חלל הבטן נמשכים משני הצדדים אל המפשעות ושק האשכים.
בעוד שאצל רב היילודים המעבר בין חלל הבטן למפשעות נסגר, לקראת הלידה. תהליך הסגירה והעלמות הסעיף לא מתרחשים משום מה במעט מהתינוקות הנולדים ולאלו יש ממצא הנקרא – שבר. אמנם בחלק גדול מהמקרים בקע מפשעתי יכול להתגלות זמן קצר לאחר הלידה אך מאחר שהממצא כשלעצמו אינו גורם לכאבים, האבחנה נעשית לעתים קרובות רק לאחר שהבקע בא לידי ביטוי על ידי כך שמופיעה נפיחות מפשעתית נקבעת האבחנה הנכונה, חודשים ואפילו שנים מאוחר יותר. ואולם גם אם הבקע אינו גורם לכאבים הוא חשוף לסכנת סיבוך חמורה הנקראת- "כליאה", שבה פיתול מעי חודר, מחלל הבטן, אל שק השבר ונלכד בתוכו. לכידה זו גורמת לחסימת המעי, מלווה בכאבים עזים, הקאה חוזרת ותפיחות הבטן . במצב של כליאה נוצרת בעיה של חוסר אספקת דם למעי ואף לאשך עם סכנה לנמק והטיפול חייב להיות דחוף ומיידי.
זאת הסיבה שכאשר נקבעת אבחנה של בקע מפשעתי, לעתים קרובות ללא מצוקה או סימנים מדאיגים אחרים, ההמלצה החד- משמעית היא לנתח את התינוק או הילד תוך פרק זמן הקצר ביותר האפשרי על מנת להימנע מסיבוך הכליאה.

ניתוח בקע / קילה / הרניה בילדים
כבכל ניתוחי הילדים, הניתוח נעשה בהרדמה מלאה. לקראת הניתוח הילד צריך להיות בריא, ללא חום או שיעול. יש להקפיד על צום של 6 שעות אך מותר ואף רצוי לשתות שתיה "צלולה" (לא שוקו או חלב) עד כ 3 שעות לפני התחלת הניתוח.
בניתוח מבצעים חתך קטן בקו הקפל העורי ומגיעים אל המפשעה. מפרידים את שק הבקע מהרקמות שסביבו ומוציאים אותו (מיותר) תוך סגירת בסיס השק והמעבר לחלל הבטן. זמן הניתוח נע בין 20-30 דקות התפירה בניתוח נעשית עם תפרים נמסים ואת החתך הקטן בעור אפילו לא צריך לתפור. למעשה, מאוחר יותר אין צורך בהסרת תפרים ונותר חתך שיגליד בפרק זמן קצר ובקושי ישאיר צלקת. הוראות והדרכה מהרופא המנתח יינתנו לפני היציאה הביתה כשעתיים לאחר הניתוח.
הסיבוכים הכרוכים בניתוח נדירים. לאחר הניתוח ילדכם צפוי להיות בריא וללא מגבלות רפואיות כלשהן.

לקבלת ייעוץ / שאלות בנושא

רישמו כאן את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם!

פרופ' אילן ארז בתוכנית של רפי קרסו